Kategorie: Wszystkie | ABC futbolu amerykańskiego | NCAA | NFL | O mnie | PLFA | inne
RSS

O mnie

środa, 01 sierpnia 2012

Football amerykański to sport, który w Polsce zyskuje na popularności w niezwykłym tempie. Jeszcze dekadę temu interesowali się nim nieliczni zapaleńcy, tymczasem na lipcowy SuperFinał PLFA (Polskiej Ligi Footballu Amerykańskiego) na Stadionie Narodowym przyszło ponad 20 tys. kibiców. Jasne, że część z nich chciała po prostu zobaczyć stadion. Ale część zapewne złapała footballowego bakcyla.

Football to gra, która wyewoluowała z europejskiego rugby. To, co najbardziej ją odróżnia, to możliwość podania do przodu (niedozwolonego w rugby) oraz podział gry na próby (downs). Oczywiście nie będę się tu rozwodził nad zasadami tej gry, świetnie są wyjaśnione na stronie Polskiego Związku Footballu Amerykańskiego.

Można narzekać, że mecze trwają długo, że za dużo jest przerw, a cała gra nie idzie płynnie. To wszystko prawda. Ale też żaden inny sport nie łączy w sobie takiej siły, dynamiki, czasem wręcz brutalności z tak wyrafinowaną taktyką i inteligencją boiskową. Playbooki, czyli spis wszystkich zagrywek drużyny, to opasłe kilkusetstronicowe księgi, które każdy zawodnik musi wkuć na pamięć i umieć je zastosować w praktyce.

Footballowego bakcyla połknąłem w 2005 r., kiedy to Canal+ jako pierwszy w Polsce postanowił pokazać Super Bowl. W tym meczu New England Patriots pokonali 24:21 Philadelphia Eagles. Od tej pory nie przegapiłem żadnego Super Bowl.

Początkowo było to tylko Super Bowl, bo w Polsce telewizje nie pokazywały tego sportu, a łącze internetowe miałem wówczas bardzo kiepskie. Na poważnie zainteresowałem się NFL w 2009 r., kiedy to zacząłem na bieżąco śledzić wyniki, statystki i oglądać te nieliczne mecze, które w Polsce były dostępne. Od dwóch sezonów co niedziela oglądam przynajmniej dwa spotkania i skróty z całej kolejki, staram się też nie przegapić żadnego meczu play-off, co jednak ze względu na różnicę czasu między Polską i USA jest dość trudne. Z kolei w zeszłym roku zainteresowałem się nieco NCAA i obejrzałem wszystkie mecze Bowl Championship Series, w tym roku postaram się to śledzić bardziej na bieżąco.

Niestety brakuje w Polsce fajnej strony, na której ukazywałyby się regularnie informacje o NFL. Portale poświęcone tej tematyce są aktualizowane wyrywkowo, choć ostatnio "odżył" nfl24.pl. O footballu amerykańskim od czasu do czasu pisze Michał Kiedrowski, fan sportów egzotycznych (z punktu widzenia Polaków), a bardzo fajnego bloga prowadził Bartman, jednak ostatnio aktualizuje go niezmiernie rzadko. Jeśli znacie jakieś fajne strony/blogi na temat NFL i/lub NCAA dajcie znać. Mam nadzieję, że ten blog stanie się jednym z miejsc, w które zaglądać będą polscy fani footballu amerykańskiego.

Nieco lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o pisanie o PLFA. Przede wszystkim liga ma naprawdę fajną stronę internetową. Do tego footballowego bakcyla załapał dziennikarz Gazety Wyborczej Łukasz Cegliński, który relacjonuje mecze Warsaw Eagles i naprawdę szybko uczy się „z czym to się je”. Na niezłym poziomie stoją również strony poszczególnych drużyn nasze ekstraklasy.

Ja sam z footballem mam do czynienia jedynie teoretycznie. Ku mojemu ubolewaniu nigdy nie miałem okazji w niego pograć (choć mam za sobą zakończoną przez kontuzję karierę koszykarską). Mam jednak nadzieję, ze będę w stanie pisać o tym sporcie w interesujący sposób.

Na koniec informacja o tym co może wpływać na obiektywizm moich wpisów: jestem kibicem Green Bay Packers (co zresztą widać w layoucie) oraz New England Patriots, którym na pewno będę poświęcał wiele miejsca na tym blogu. Z kolei w Polsce od trzech lat kibicuję Devils Wrocław.Tagi: o mnie
10:05, nflblog , O mnie
Link Komentarze (6) »